Днес съм подготвила един микс от изкуство, бизнес и обществена дейност в едно. Става дума за конкурс за скулптури, който е с благотворителна цел, а участниците са големи екипи от строителния бранш (архитекти, инженери, дизайнери). Една добра практика, която може директно да бъде изкопирана от всяко общество с проблеми и от всеки сектор на икономиката.

Основно изискване е участващите скулптурите да са направени от консервни кутии, но забележете пълни с храна. В конкурса се оценява колко добре са използвани етикетите на консервите в цялостната идея на скулптурата и колко креативни са изградените конструкции от кутии. След края на изложбата всичката консервирана храна се разпределя между нуждаещи се.


“Shedding Light on Hunger” и “NepTUN the HippoCANpus Against Hunger”

Конкурса цели не просто събирането на храна, но и популяризиране на проблема. За това и мястото на изложбата не е случайно – The World Financial Center в Ню Йорк. А за ефективността на кампанията говори факта, че това е нейното 19-то издание. През 2010г. изложбата е събрала 39 600кг. с храна (от които 36 000 кг. и 9000 кг. от дарители по време на изложбата), която е нахранила 70 000 нуждаещи се нюйоркчани.


„Root Against Hunger“


„STOP Hunger START Sharing“


„Cangry Bird“

Интересен момент в творческия процес е, че самите скулптури се правят на място, а не предварително, което предполага интересни ситуации при полеви условия – консервите да се доставят деформирани, изработката да се окаже по-трудоемка и крайния срок да не бъде спазен, всичко да изглежда чудесно и часове преди откриването скулптурата да се сгромоляса. Ситуации разни и разнообразни.


„Loaded Dice“


„OR-CAN: Link to Fight Hunger“

Победителите от всички 26 творби вече са ясни, но по-интересното е колко точно храна ще бъде събрана тази година. Това още не е ясно, тъй като изложбата е отворена за посещение и дарения до 21 ноември. Та ако имате път към Ню Йорк, сложете в джоба две консерви русенско варено и отидете да я видите.

И накрая мъдрия и обобщаващ мой коментар: Инициативата е интересен пример за взаимна подкрепа на две доста различни общности – тази на недохранените и онази на проектантските бюра. Едните получават храна, а другите показват креативност и човещина. Що пък не, сделката си е добра 😉


| RSS feed for comments on this post

Comments are closed.