Код oранжево в кухнята

Има един плод, който заедно с това е и зеленчук. За мен той е възможно най-есенния на външен вид, и възможно най-коледния на вкус. Иде реч за тиквата. Та както обещах в понеделник днес ще обърна внимание точно на този оранжев гигант и неговото най-стандартно приложение, това в кухнята. Гигант, не само заради размерите си, а и заради множеството приложения в разнообразни сладки и солени рецепти. Моля само за едно, не подхождайте с предубеждението към тиквата и нейното място в дневното меню.

За разлика от родните ни кафенета и сладкарнички, по широкия свят тиквата присъства в менютата на мнозинството заведения. Това е напълно разбираемо предвид ниската калоричност, уникалния вкус и съдържанието на множество полезни вещества в оранжевия плод и зеленчук. Малко подробности за това на какво се дължи полезността на тиквата: алфа и бета каротин, фибри, витамин C и Е, калий, магнезий и пантотенова киселина. Полезна му работа, затова да запрятаме ръкави и да видим какво може да си сготвим сами, докато чакаме заведенията да се сетят за тиква и да я включат в менюто си.

Ако някой каже оранжево и закуска, първата асоциация безспорно е портокала, а втора от днес може да е тиквата. Тонизиращ шейк пълен с антиоксиданти, определено е добър старт на деня. Рецептата е проста, смесвате 250 ml сок от тиква и още толкова прясно мляко, в случай, че ви се намират пресни кокосови орехи може да замените кравето мляко с кокосово. Към тях се прибавя един банан, 1 ванилия и мед или захар на вкус. Всичко това се смесва добре в блендера и готово.

Крем-супата един чудесен вариант за обяд. Ето и подобаваща рецепта, която може да замени от време на време класическата картофена крем-супа. Продуктите са: 1 кг тиква, 1 глава лук, 2 средни моркова, чесън, сол, мазнина, черен пипер, къри и краве мляко. Нарязаният лук, морков и чесън се задушават в мазнината до омекване, след което се прибавя изчистената и нарязана тиква с 1 чаша вода. Като се посвари оранжевото чудо се добавят подправките и млякото. Всичко се пасира, като при поднасяне гарнирате по ваше предпочитание със сметана, тиквени семки, резен лимон или нещо друго. Това е моя начин за тиквена сума, но вариации има толкова колкото и за картофената.

Отиваме към основното. Паста с доматен сос, класика. От време на време обаче на човек му се иска нещо малко по-различно, като например паста със сос от тиква и индийско орехче. Рецептата е сходна с тази за доматен. Лук, чесън, задушена настъргана тиква, зеленчуков бульон, сметана, сол и индийско орехче, по желание и паста от люти чушлета. Всичко това се поставя на огъня и се оставя там докато се сгъсти, като непрекъснато разбърквате за да не загори. Сварената паста и соса към нея поръсвате със сирене по избор или гарнирате със сметана и запечени ядки.

Остана само десерта. Тиквеник, печена тиква, пай, но в конкретния случай предлагам пудинг. Рецептата е много лесна и доста по-здравословна от тиквеника или пая. 250гр. сварена тиква, 250 гр. кисело мляко, ¼ ч.л. индийско орехче, ¼ ч.л. канела, 1 ванилия и захар на вкус. Всичко се смесва, пасира, разсипва в подходящи съдинки и се охлажда. В случай, че ви се яде класически пудинг, ще ви трябва малко по-вече време (около час) и примерно тази рецепта: 2 ч.ч. пюре от тиква, 1 ч.ч. кафява захар, 1 ч.л. канела, ½ ч.л. индийско орехче, ¼ ч.л. джинджифил, ½ ч.л. сол, 3 яйца, 1 ч.ч. сметана и ¾ ч.ч. краве мляко. Всички продукти се смесват и се изливат в намазнена тавичка. Последната се слага във фурната за около 50 – 60 мин. на 160 градуса. След като изстине се нарязва и се поднася със бита сметана или подходящ дресинг.

И накрая зимнината. Признавам си не съм пробвала домашно сладко от тиква, но и купеното от магазина не е никак лошо, та съм оптимист и тази година смятам да се пробвам в домашното му производство. Ето и рецепта за тъй наречения рачел:2 кг тиква се почиства и нарязва на кубчета, които се държат 2 часа във варна вода (150гр. гасена вар разтворена в 5 л. вода, след което водата се прецеждат и е готова за употреба). След накисването парчетата се изваждат и измиват добре под течаща вода. Отцеждат се и се пускат във врящ сироп, приготвен от 2 кг. Захар и 1 л. вода. Рачелът се вари до сгъстяване. Малко преди да се дръпне от огъня, се прибавят 1 ч.л. лимонена киселина и 2 ванилии.


| RSS feed for comments on this post

Comments are closed.