Наистина голям „вентилатор“
21 ное. 2011
Зимното море винаги е имало един особен, първичен чар. Смразяващия вятър, грохота на вълните и онзи особен металически плътен цвят на водата. Може би заради тази сила и мощ зимното море е не по-малко привлекателно. Говорейки за “поезията” на вълните мимолетно изниква в съзнанието ми Франция. С нейната романтика, култура и творци увековечили зимното море. Но изкуството и креативността си имат и друга страна, много по-научна, много по-практична. Франция отново е първенец но този път не със стихове, платна и музикални партитури, а с проект в областта на енергетиката използващ за източник приливите и отливите.
Проекта е на стойност 40 милиона евро и е стартиран през 2004г. от френската компания EDF. Крайния срок за изпълнение е 2012, така че съвсем скоро Франция ще може да се похвали с енергия от приливите и отливите. Използваните турбини са на ирландската технологична компания OpenHydro, която има вече изградени подобни системи във Великобритания – Нормандски острови, Шотландия, Канада и САЩ. Проекта във Франция обаче ще е първи по рода си в едно отношение. За пръв път 850 тонни гигантски турбини ще бъдат свързани в единна система от подобен мащаб – енергийна “ферма” ще е с капацитет да захранва 4000 домакинства с нужната им енергия.
В синтезиран вид: фермата за енергия от приливи и отливи включва четири 2MW турбини Разположени на 35м. дълбочина, гигантските турбини са с височина от 22м. и теглото – 850т. Турбините са проектирани с голям отвор в центъра, позволяващ на морските обитатели да преминават безпрепятствено. Целта е да се минимизира вероятността от контакт на морските животни с острите перки.
Въпреки безспорната сила на морската водата, енергията добивана от приливи и отливи все още не е така силно развита индустрия. За сега предимствата й (ниско въздействие върху околната среда, по-голяма предвидимост в сравнение с вятърната и слънчева енергия, и предимството “далеч от очите” на потребителя) не са достатъчни за да отместят фокуса от високата първоначална инвестиция и по-бавната възвръщаемост. Въпреки това очакванията са постепенно енергията добивана от приливите да достигне конкурентни нива на икономически и екологични разходи.