Пловдив и един уникален бус

Научих за този проект с известно закъснение, причината може би е и в това, че за една такава прекрасна българска инициатива разбрах от чуждестранните медии. Последното ме навежда както на положителни така и на негативни мисли, но изводите си направи всеки един по отделно, не това е важното. Идеята ми е друга, та да дадам: Дами и господа, имам удоволствието да ви представя Библиобуса на Пловдив.



Признавам въпреки варненския си произход никога не съм мислила, че Варна е по-добър град от Пловдив, както и обратното. Просто никога не съм поставяла така нещата, това което мога да кажа е, че двата града са различни. Ето и една пъстра отлика на Пловдив, той си има своя Библиобус. Една прекрасна идея, събрала под своя автобусен покрив над 700 книги от български и чуждестранни автори. Проекта е страхотен пример както за използване на излязла от употреба машина по съвсем нетипичен за нея начин, така и за съвременно културно средище от нов тип. Изобщо старото може да изглежда много “ново” стига да имаш правилния поглед. Но ще оставя за минутка думите на страна и ще ви оставя да се потопите в атмосферата на първия нашенски Бибиобус.

След като видяхте с очите си, ето и малко повече за Библиобуса от самите организатори. Стдио 8 ½ в лицето на арх. Владислав Костадинов отговориха на 6 въпроса. 6 като за отличници, ето ги и тях:

За кого е Библиобуса? Кой и кога може да го посети?
Библиобусът е за всички хора в Пловдив и негови гости, които са любители на качествената художествена литература. Той е напълно безплатен, за момента е отворен по цял ден предимно в почивните дни, защото ние се грижим за него и през работните е малко по-трудно, но се опитваме, колкото се може по-дълго време да е на разположение на читателите 🙂

В него могат да бъдат намерени над 600 книги. Какви и как ги събирате?
Книгите вече надминаха 700, предимно художествена литература от нови български и световни писатели, като има разбира се и класически имена, както и албуми и други нехудожествени книги, а също така детски книжки за четене, учене или оцветяване. Книгите са чисто нови и са дарени от общо 16 пловдивски и софийски издателства, за което сме им безкрайно благодарни. Останалите книги са дарения от хора, които просто искат да оставят свои книги, които са прочели, като по този начин ги споделят с други читатели. Не сме анонсирали специално подобна инициатива, но негласно тя започна и ние естествено сме много радостни от това:)

Освен книгите има ли и друго, което може посетителите да открият на „Отец Паисий“?
За момента в Библиобуса можем да предложим само книги и себе си като събеседници:) В близкото artnewscafe, съвсем до нас, се предлагат топли напитки и всеки е добре дошъл с чаша чай при нас, за да почете любимата си книга. Библиобусът продължава и допълва по естествен начин един малък културен ансамбъл, започнал от арт-галерия Сариев, минаващ през artnewscafe и офисът на Фондация Отворени изкуства, които са организатори на Нощта на музеите и галериите и Фестивалът на улица „Отец Паисий“ в Пловдив. Цялата улица крие интересни места, които се откриват на всяка крачка и надявам се ще стават все повече и повече и все по-популярни културни средища.

Кой стои зад този проект? Чия бе идеята и как се стигна до нея?
Зад проекта стоят студио 8 1/2, чиято бе идеята и цялостната реализация на проекта, и Фондация Отворени изкуства, която ни подкрепи изцяло финансово и организационно. До проекта се стигна, като кандидатствахме по Отворената покана НОЩ на Фондацията и бяхме един от 12-те одобрени за реализация проекти. Официалното откриване бе в Нощта на музеите и галериите, която се проведе на 17.09 тази година в Пловдив. Самият проект е доста многопластов в концептуално отношение, внимателно обмислен и смятаме, че за момента постига целта си да бъде едно ново, макар и съвсем малко, културно средище в Пловдив и да оживи едно интересно за града улично пространство по един съвременен и нестандартен начин.

Колко време отне реализацията?
Реализацията като цяло отне около 2 седмици само, но имаше и доста безсънни нощи в тях:) До тях се стигна след трудното, но много важно начало, а именно изнамирането на подходящо превозно средство за трансформацията. Времето за планиране и реализация се съкрати много и мина през невероятно количество перипетии, трудности и промени в процеса на работа, но погледнати от днешната дистанция и виждайки положителните реакции на обществото, то те си остават единствено един приятен спомен за всички нас от студио 8 1/2:)

Имате ли нужда от книги или подкрепа от друг тип?
Имаме още неща по общата организация на Библиобуса, който продължи да съществува и след Нощта на музеите и галериите и се надявам да съществува и занапред, които ще се опитаме да изчистим малко по малко. Книги не бихме могли да откажем, ако някой просто иска да сподели своите вече прочетени с други хора и защо не, да открие интересни събеседници и читатели със сходни интереси:) Нуждаем се единствено от една усмивка, ако мястото наистина ви е харесало:) и от подкрепа то да продължи да живее, защото ние не го направихме за себе си, а за нашия любим град и единствените хора, които могат да го запазят за себе си и занапред, то това са гражданите на Пловдив


Всички снимки са от: studio812.eu

Е като за първо интервю на eko.exo.com мисля, че се справих прилично, а ако горните редове провокираха любопитството ви към Пловдив, Библиобуса и непрочетените книги, то тогава съм се справила направо страхотно. Всъщност заслугата ще е изцяло на Студио 8 ½ на които пожелавам попътен вятър, и кой знае може да ги довее и до Варна.


| RSS feed for comments on this post

One Response

  1. 1 Еко-Ехо Общество и екология » Последната гара на влака
    2011 ное. 10

    […] се направи много по уютно. Пример за това е българския библиобус. Интериора безспорно е важен, но англичаните залагат […]