Ракетна печка – не бе, не се шегувам
20 ное. 2017
Не рядко ми се случва, мои приятели да се допитват до мен за различни „зелени“ продукти. Може би повечето вече спряха да се изненадват, че аз не зная всичко по темата и че ми е много полезна информацията от тях, за да научавам за нови неща. Тук е момента да благодаря на Доротеа Спасова и нейното предаване StartUp, по Радио Варна от където научих за ракетните печки – Дороти, благодаря ти и продължавай все така със StartUp! Но да се върна върху ракетните печки.
Тази зима по една или друга причина ми се налага доста да се ровя и информирам по въпросите на отоплението: то пелетни камини, инфрачервени радиатори и какви ли не уникалности, обаче това което чух за ракетните печки ме остави безмълвна и веднага след това ми се прииска да споделя с всеки и всички. Но да почнем от далече:
България е на челно място в Европа по фини прахови частици във въздуха си, особено през зимата. На второ място е по смъртни случаи, заради замърсен въздух, сочи доклада на СЗО за 2016г. Реалното състояние на въздуха, който дишаме може да се види тук. Но какво общо имат ракетните печки с въздуха. Веднага пояснявам, голяма част от българските домакинства се отопляват на твърдо гориво – въглища и дърва. И то не само в малките населени места, а и в големите градове. Например моята леля имат котел на въглища, а живеят в апартамент в центъра на Варна. Причината за тази масовост е чисто икономичеста – цената. Сега няма да вляза в разговора как цената, е само привидно ниска, защото никой не си смята времето и труда за доставка, складиране, транспорт, почистване на всичко около една печка на въглищата или дървата и т.н. и т.н.
Защо ракетната печка е „зелена“
И така появява се ракетната печка със своята икономичност и ефективност. Зелена печка от всякъде – веднъж ти спестява пари в зелено или друга валута, втори път ти спестява замърсяването на въздуха, какво повече да иска човек. Оказва се, че двама българи са направили start up с такива ракетни печки, които не са нещо ново за света, но тези нашенци подобряват управлението на тягата – или нещо такова, все пак аз съм просто една жена възхитена от двама инженери. А те далеч не са специалисти по топлотехника – инженери в малко по реактивни дисциплини. Разбира се няма нищо случайно, защото единия от тях решава да се топли по-ефективно, но точната история може да чуете ето тук. Аз ще се върна върху идеята камината или печката да има две горивни камери. Първата е нещо като обичайна печка, но ценното в случая е втората горивна камера където температурата се вдига до около 1000 градуса. Това позволява 99% от обичайната гадост, като фини частици и дървесен газ, да изгори и да се превърне в топлина, а не да излети през комина и после да си го дишаме сладко, сладко и ние и нашите астматични деца.
На втори, зелен план остава по-ниската консумация на дърва, която пада с около 50% до 80%. Хем по-малко вредни емисии и частици във въздуха, хем по-малко отсечени дърва за огрев. А между другото и си спестявате едно чистене на кюнци и комини, защото това което излиза е основно водни пари. Да, правилно се досещате, че коминът при ракетните печки, не е задължително да е зидан.
Магията на реактивната печка
Ако до тук сте леко скептични от написаното, то сега ще ви скандализирам още малко. Е няма да говоря за дракони, но нещата стават почти толкова приказни и магични. Пламъка на реактивната печка гори на страни (навътре), и след това отива нагоре. И понеже аз имам елементарни познания по математика и физика, просто стоя и се чудя как така от по-малко дърва се изкарва повече топлина. И вместо да преразказвам може директно да си се разровите и да видите, всичко подробно описани от тези двама нашенци за техните ракетни печки. Задачата ми бе само да споделя шашардисването си и да ви го предам и на вас. Останалото всеки сам ще си го изрови, осмисли и прецени.
Аз лично съм впечатлена и пожелавам на тези двама нашенци и техния StartUp да огреят колкото може повече домове, за да може всички ние да сме малко по-начисто със себе си и заобикалящата ни среда.
снимки: Гамера