Нашите прародители преди хиляди години са имали доста по закърнели крайници и в частност ръце. Това безспорно е пряко свързано с по-закърнелите мозъци които са имали и дейностите които са извършвали, както с едното така и с другото. Днес обаче, ние сме едни готини homo sapiens-и и затова е редно да използваме всичко, което прародителите ни са развивали с добро-зорната помощ на майката природа.

Чудя се колко от вас, когато са в заведение си играят с хартиената салфетка, защото аз го правя не рядко. Може би затова правенето на оригами ми е слабост, горещо ви го препоръчвам. Ако си мислите, че изкуството не е за вас, но пък ви се намира поне малко логика и математически ум, просто хванете един лист хартия и пробвайте.
Мисля, че като за начало тук ще намерите нещо за душата и ръцете. Всъщност оригамито е доста екологично. Може да се прави от всякаква, вече ненужна хартия – офис отпадъци, списания, вестници, салфетки и т.н. С оригами човек може да запълни малко време, да успокои ума си или да декорира стаята. Въпрос на потребност. Ето някои свежи иде, дано ви запалят по това изкуство за ръцете и ума.

Нека започнем с класическа оригами форма – жерав:

Той е символ на здраве, дълголетие и мир. Има легенда, че който направи 1000 хартиени жерава, това за което копнее сърцето му ще се сбъдне. Може би затова оригами жерава присъства силно в декорацията на къщи, празнични събития и офиси.

Но оригами си е изкуство, доказателството следва по-долу – малко от висшия пилотаж:

Толкова за оригами, за него ще отделя малко повече време някой следващ път, защото има какво да се види. Всъщност исках да ви покажа куилингът. Това чудо на рецилкиращата индустрия. Ако имате излишни количества хартия това е втората опция за да я рециклирате. Според мен куилинга е доста по-лесен за практикуване от оригамито, но може би просто двете са различни.

Куилинга е техника за правене на различни декоративни елементи от лентички хартия навити и сгънати по различен начин. Но преди да се впусна в подробности, вижте сами няколко творения и преценете дали си струва да продължите с четенето нататък:

За да се направи нещо подобно са ви нужни няколко прости неща: хартия, ножица, лепило, клечка за зъби. Аз разбира се подкрепям идеята да се използва никому непотребна хартия, чиято алтернативна съдба е коша за боклук (синия контейнер). Но на първо време ще огранича екологичните мрънкания.

За направата на декорация от хартия, професионалистите използват доста приспособления и инструменти за навиване, рязане и сгъване на хартията. Като тези например:

Но това са глезотии за напреднали. А като за нас любителите най-важния инструмент е линията с кръгчета:

Следващата крачка са основните елементи в куилинга. Нищо непосилно за дете в час по трудово, но за възрастен… може и да трябва малко повече усилия ;):

Като при всяко занимание и тук движещата сила са идеите, а те идват в процеса на работа. Та ако през почивните дни времето не е благосклонно, може да се възползвате от предложението ми и да рециклирате, част от рекламните брошури задръстили пощата ви през седмицата. Дайте почивка на ума от рутината, като натоварите ръцете. Ето и няколко практични приложения на куилинга:

И няколко просто красиви насоки:

За финал в случай, че трябва да подарявате скоро букет с цветя, замислете се върху идеята да направите куилинг букет. Примерно нещо такова:

Идеята е подходяща, за хора които не обичат да подаряват откъснати цветя и за такива, които не обичат да ги получават. Удачна е и за тези, които обичат да са различни, да изпъкват или да създават. С други думи в куилинга всеки може да намери своето място и причина.

Това е за днес. Разбира се ако не си падате по трудоемкия начин за рециклиране, не забравяйте, че има и по-лесен – просто изхвърляйте хартията и картона в синия контейнер.


| RSS feed for comments on this post

Comments are closed.