Архив: февруари, 2014

Целували ли ли сте жаба някога?

Kissed frog prince Едва ли този въпрос ви вълнува сутрин като отивате на работа. Но може би ви се е случвало пътувайки да видите как асфалта е изпъстрен с петна. В периода март – май жабите започват да се размножават. За тази цел излизат от обитанията си се насочват към най-близкия воден басейн. Поне във Варна това са каналите и деретата покрай които често пъти има полянка и асфалтов път и така стигаме до днешната история.

Не знам колко от вас са феновете на приказката за Жабокът принц. Със сигурност девойките сме … прочети целия текст»

Да последваме Корея

Post_2
След като тази зимна олимпиада отлетя света на зимните спортове се готви за следващата – в Корея. Наред с това още една информация в медиите ме провокира: това че в България се отделят най-малко пари за иновации (с 1/3 по-малко от средното в Европа) като само 15% успяваме с проекти по програмите на ЕС за иновации. И така попаднах на нещо което обединява и темата с Корея и темата с науката и иновации в едно. Става дума за примера на Корея или по-скоро на една проектантска къща, която ще строи научен център в едни от приказните планински местенца в Корея. Уникално съчетание на природа, технологии и наука или с други думи пътя по който и ние трябва да вървим. Странно – Корея да ни е „пътеводител“, но какво пък … прочети целия текст»

lorentz1
Теорията на хаоса и в частност „ефекта на пеперудата“ се занимават с това как ако в една система се промени някой от началните параметри/условия се променя и цялата система. Основната идея, е че дори и нещо незначително малко да бъде променено, то ще повлияе и всичко останало. До някъде тази идея е залегнала и в цялата ни цивилизация – в притчи и приказки от всички епохи и при всички народности се появява един единствен човек който променя нещо голямо или се справя с непосилна задача. Дори и религиите ни са основани на това Исус, Мохамед, Буда. Ето защо ние всички вярваме къде повече, къде по-малко че всеки може да промени света. Дали е така можем да се помъчим да разберем от два примера които ще дам по-долу един отрицателен и един положителен. … прочети целия текст»

История под водата

Края на седмицата е и за това предлагам да забравим всички терзания и да се отдадем на едно истинско приключение.

Мястото е Китай, на 150 км. от град Хангжи, а времето е 1959 г. тогава един изпъстрен с възвишения район бива потопен под вода за да се превърне в днешното езеро Куандао. Изумително по своя размер (573 км.), капацитет (17,8 куб. км. вода), но най-вече по своята красота за която принос имат 1078 острова пръснати по цялата му повърхност. Не случайно носи името: езерото на хилядите острови. Изумително е и как понякога индустриалната дейност на човек създава омайни картини, като тази:

Qiandao lake_02
… прочети целия текст»

Copenhagen-Zoos-giraffe-M-1
Понеже откачения ни климат вече не е интересен и бурите връхлитащи ту в Америка, ту в Европа, ту в Азия си продължават с пълна мощ аз реших да дам малко почивка от апокалипсиса на глобално ниво и да се захвана с този на малко по-регионално. Запазете самообладания в случая България няма да е във фокуса на събитията и в ролята на „черната овца“ оказва се че за това си имам Дания, но за да не сме изцяло черногледи ще завършим с нещо немско и позитивно – да странна комбинация но германците могат да ви накарат да се трогнете. И както казва един мой любим водещ: „А сега по ред“
… прочети целия текст»