По данни на учени само в САЩ годишно загиват между 355 и 988 милиона птици от сблъсък с прозорци. Като някои проучвания сочат че на световна база бройката е близо 1 милиард. Наистина феноменална количество трупове на птици. Определено справянето с проблема не може да се търси по конвенционалния начин, който аз практикувам – миене на прозорците само веднъж в годината, че да се забелязват от далеч. Не правете като мен, защото има по-надеждни и естетически издържан начин.
… прочети целия текст»
Няма да забравя когато в разгара на лятото кракът ми стъпи в прохладната Деветешка пещера, застлана от килим свежа крехка зеленина. Наистина си помислих че нито Жул Верн с „Пътешествие до центъра на Земята“ нито Артър Конан Дойл с „Изгубеният свят“ просто фантазират относно съществуването на скрит свят далече от нашите все още „недоразвити очи“ които да оценят видяното. Оказва се, че нашата Деветашка пещера въпреки неповторимостта си е само „малка буква“ на фона на това което може да бъде разказано за най-голямата пещера на света. Ханг Сон Дунг се намира под джунглите на Виетнам и далеч надхвърля традиционната представа за пещера като едно тясно, мрачно и потискащо място – точно обратното. Но нека започна с малко основна информация.
Сред Виетнамската джунгла се крият множество скрити тайни, някои от които дълбоко в земята. Поради трудния досег до Ханг Сон Дунг пещерата е открита едва през 1991г. от местен водач (Ха Хонг), но повече от 18 години остава неизследвана. Местните хора не ходели там защото от входа на пещерата, който представлява дупка широка 30 метра и дълбока 10 м. достигали притеснителни звуци. Последните обаче не смутили британските изследователи, за които това били приятни звуци нашепващи живот – звуци на вятъра говорещи за наличие на подземна река. Така през 2009 г. те се се спускат за да я изследват и да открият своя „Изгубен свят“. … прочети целия текст»
Един от недостатъците на урбанизацията и живота в големите градове е откъсването от природата, което влошава като цяло качеството на живот. И става дума не само за това че парковете и зелените площи са малко, от където шума и замърсяването няма как да бъдат неутрализирани. Става дума и за качеството на храната която се предлага и консумира в големите градове. Но алтернативи винаги има, ние си имаме роднини на село или пък набиращите масовост хранителни кооперативи. Така или иначе обаче, колкото по-близо се произвежда храната толкова по-добре стига това да не влияе на нейното качество и има как – чрез водно конче.
… прочети целия текст»
Наистина отдавна не е ставало дума за животните. Та си мисля, че в контекста на всички празници и политически събития които по-скоро максимално ни доближават до животинското отколкото до човешкото е крайно време да вметна туй онуй за животните. Разбира се изводите си прави всеки сам за себе си аз не си и помислям да влияя 🙂
Днес ще отскочим на гости до дома на дузина птички и пчелички – образно и не съвсем. … прочети целия текст»